дома тагови вакцини

Ознака: вакцини

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ИМУНИЗАЦИЈА 2022: Вакцинацијата спасува пет милиони животи годишно

Глобалната иницијатива на Светската здравствена организација (СЗО) – Светска недела на имунизација 2022 се одбележува во последната недела од април (24-30 април) под мотото „Долг живот за сите“, со порака дека...

СТУДИЈА: Вакцините го преполовиле бројот на починати од КОВИД-19 во Италија

Вакцините против КОВИД-19 го преполовиле бројот на починати од КОВИД-19 во Италија, спречувајќи околу 150.000 смртни случаи и 8 милиони инфекции минатата година, процени Националниот институт за здравство на Италија. Студијата на...

Не сте сигурни дали сте прележале Ковид-19: Знаци дека веќе сте имале коронавирус

Колку и да сакаме Ковид-19 да исчезне, пандемијата во никој случај не е завршена. Додека бројот на случаи се намалува, експертите предвидуваат нов раст и ги повикуваат луѓето да продолжат да...

НАЈГОЛЕМИТЕ ЗАБЛУДИ ЗА SARS-CoV-2: „Чудотворниот лек“ против Ковид-19

Откако кон крајот на 2019 година беа пријавени првите случаи на коронавирус во Вухан, почна да се шири страв и паника од инфекцијата со SARS-CoV-2. Поради недостиг на информации за новиот...

Проф. д-р Александра Грозданова: РЕДОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА НА ДЕЦАТА НЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАНЕМАРУВА ПОРАДИ...

ПИШУВА: Проф. д-р Александра Грозданова Национален координатор за имунизација и професорка на Фармацевтскиот факултет при УКИМ   Веќе две години светската пандемија од Ковид-19 влијае на нашите животи и комплетно го промени нормалниот тек на секојдневието....

ВАШИТЕ ПРАПРАПРАВНУЦИ СÈ УШТЕ ЌЕ СЕ ИМУНИЗИРААТ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: Врвен експерт од клиниката Мајо...

Додека многу Американци почнуваат веќе да гледаат кон животот после Ковид-19, а некои експерти даваат оптимистички предвидувања за иднината на пандемијата, со тоа не се согласува целата научна заедница. Д-р Грегори Поланд,...

Новата подваријанта на омикрон пристигна и во Словенија: СЕ УШТЕ Е НЕЈАСНО КОЛКУ Е...

Словенија има два случаи на новата подваријанта на омикрон, наречена BA.2, чии карактеристики сè уште не се целосно познати, објави вчера словенечката лабораторија за здравје, животна средина и храна, која секвенционира...

ДЕТАЛНА СТРУЧНА АНАЛИЗА: Како ширењето дезинформации за вакцината против КОВИД-19 ги загрози децата?

Брзото ширење на омикрон варијантата доведе до рекордни бројки на инфекции и хоспитализации на деца, а за ризикот допринесуваат и антиваксерските дезинформации за штетностите на вакцините што им се сервираат на...

НОВА СТУДИЈА: Две третини од нуспојавите од вакцините против КОВИД-19 се предизвикани од “ноцебо...

Ноцебо ефект е “лош близнак“ на плацебо ефектот кој се јавува кога пациентите доживуваат негативни нуспојави на третмани бидејќи тоа го очекуваат. Во мета анализа на 12 рандомизирани, плацебо контролирани клинички испитувања,...

КАКО ДА ЗНАЕМЕ ДАЛИ СМЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН?

По инфекција со сојот омикрон, се разболуваме побрзо и со различни симптоми. Периодот на инкубација е речиси за половина пократок, а брзите тестови се помалку сигурни. Вакцинираните и прележани лица имаат...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: