РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза чоколадна торта

Вкусен чоколаден десерт, за сечиј вкус, кој брзо се подготвува, а во вкусот долго се ужива.

Потребно:

За бисквитот/основата:

  • 300 гр мелени бисквити
  • 200 гр црно чоколадо
  • 100 мл млеко

За филот: 

  • 500 мл млеко
  • 80 гр пченичен гриз
  • 100 гр шеќер
  • 200 гр кокос

Глазура: 

  • 100 мл слатка павлака
  • 100 гр црно чоколадо
  • 40 гр путер

Подготовка: Чоколадото изрендајте го и додадете го во мелените бисквити. Мешајте додека смесата да се соедини. Додадете го млекото и убаво измешајте. Ставете ја смесата во калап за торта и рамномерно распоредете на дното. Со раце притиснете да да добиете рамна површина. Состојките за филот ставете ги во тенџере и варете се заедно додека смесата не згусне. Оставете ја малку да се олади, па премачкајте го веќе подготвениот бисквит. Глазурата подгответе ја така што ќе го стопите чоколадото заедно со путерот и слатката павлака, но не оставајте да зоврие. Кога ќе се олади, изматете со миксер и убаво премачкајте ја тортата.