РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Јајцата се исклучително важен дел од детското мени на исхрана, а вака подготвениот омлет им обезбедува нутритивен баланс, неопходен за здраво и спокојно секојдневие на сите деца.

Потребно:

  • 5 белки
  • 3 жолчки
  • Малку путер
  • Сол
  • Бибер
  • Зачини по вкус

Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни само три жолчки, па двете преостанати одвојте ги за друга потреба. Трите жолчки матете ги додека не добиете хомогена смеса. Белките изматете ги во поголем сад, се додека не добиете цврст снег. Полека додадете ги жолчките во белките се додека доволно не се измешаат. Додадете ги зачините. Путерот нека се стопи во тавчето на умерен оган. Не користете јака температура. Исипете ја смесата и печете со капак дестина минути. Прилогот одберете го сами.