РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Магичен напиток од банана и мед

Здравото дневно мени за детето треба да се состои од пет оброци: предпојадок, појадок, ручек, меѓуоброк и вечера. Во наредните пет дена, последователно ќе ви претставиме 5 различни рецепти, за секој оброк одделно. Овие рецепти се по препорака на стручњаци од Програмата за превенција на дебелината кај децата во училишна возраст.

Потребно (за две лица):

  • 1 банана
  • 2/3 шолја јогурт
  • ½ шолја млеко
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажичка какао

Подготовка: Бананата се сечка, и заедно со јогуртот, медот и млекото се блендира до добивање на еднолична смеса. Се префрла во шолја, се наросува со какао и се пие веднаш.