РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пица ролат од готови кори

Едноставен и вкусен оброк кој на трпезата ќе може да го послужите за само половина час.

Потребно:

 • 500гр готови кори
 • 4 јајца
 • 200мл јогурт
 • 1 мала лажичка сол
 • 1 мала лажичка прашок за печиво
 • 100мл масло
 • 4 лажици брашно
 • Кечап
 • Рендан кашкавал
 • Шунка
 • Свежи печурки
 • Оригано
 • Сусам

Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го маслото, јогуртот, солта, прашокот за печиво и брашното. Се убаво соединете. За еден ролат ви се потребни 10 кори и секоја од нив премачкајте ја со овој фил. Десетата кора премачкајте ја со кечап, додадете шунка, кашкавал, печурки и оригано. Направете ролат. Премачкајте го со остатокот од филот и наросете сусам. Печете на 180 степени, околу половина час.