дома тагови болка

Ознака: болка

КОЈ ВИД НА КРВАРЕЊЕ Е ОПАСНО И КОЈА БОЛКА УКАЖУВА НА СПОНТАН АБОРТУС: Овие...

Бременоста доаѓа со бројни симптоми кои се сосема нормални иако се непријатни. Меѓутоа, некои кои се појавуваат на самиот почеток никако не треба да се игнорираат, бидејќи може да укажуваат на...

ДУРИ 43 ПРОЦЕНТИ ОД ЖЕНИТЕ СЕ БОРАТ СО ОВОЈ ПРОБЛЕМ ПО ПОРОДУВАЊЕТО: Сувоста на...

Сувоста на вагината по породувањето е проблем со кој се соочуваат многу жени. Во студија од 2018 година, на примерок од 832 жени, 43 проценти од нив пријавиле сувост на вагината...

Прва помош: Ова се знаци дека на детето му е потребна итна помош доколку...

Кога децата ќе научат да одат и почнуваат да трчаат наоколу, паѓањата може да бидат чести. Без разлика дали се работи за фудбалско игралиште или парк, невозможно е детето секогаш да...

Интервју со д-р Ѓорѓи Ивановски: ОДОНТОГЕНИ ИНФЕКЦИИ – Отокот, болката и црвенилото во вратната...

  ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Како настануваат одонтогените инфекции (инфекции од забно потекло) и кои се фазите низ кои поминуваат? Кога инфекцијата станува „длабока“ и кои се опасностите кои ги носи со себе? Што претставува...

ОВОЈ ПРОБЛЕМ МОЖЕ ДА ВИ ГО РАСИПЕ ОДМОРОТ: Шест знаци дека имате инфекција на...

Инфекциите на ушите се чести кај децата, но тие исто така погодуваат и 20 проценти од возрасните. Инфекциите на уши се многу непријатни и токму затоа треба да знаете веднаш да...

БРЕМЕНОСТ: Симптоми кои укажуваат на сериозни компликации

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми, но не се исклучени и ситуации кога одредени симптоми упатуваат...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата. Овие се пет симптоми кои може да...

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се собира поголема количина на зглобна течност. Ваквата...

ЧУВСТВУВА ЛИ БЕБЕТО БОЛКА ДОДЕКА СЕ РАЃА? На породувањето и не се сеќаваме, а...

Породувањето не е тешко само за мајката, туку и за бебето. Но, новороденчето не може да раскаже што доживеало во текот на раѓањето, ниту пак се сеќава на него подоцна во...

СИМПОЗИУМ „СОВРЕМЕНАТА ХИРУРГИЈА, ПРЕДИЗВИК И ПОТРЕБА“. Интервју со асс. д-р Иљбер Бесими: Време е...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Од 11 до 13 март 2022 година, на виртуелна (онлајн) платформа ќе се одржи симпозиум со работен наслов „Современата хирургија, предизвик и потреба“, кој ќе биде со меѓународно учество. Симпозиумот...

Најнови вести

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...

БРУКСИЗАМ ИЛИ ЧКРИПЕЊЕ СО ЗАБИТЕ: Честа појава кај малите деца

Бруксизам или чкрипење со забите, е феномен кој обично се јавува навечер додека спиеме. Обично, забите на долната вилица несвесно се лизгаат по забите...

ЗИМСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Колку студено време е многу студено за бебето?

Без разлика на временските услови, родителите сакаат да уживаат со своите деца на свеж воздух. Но, кога температурата е под нула, мора да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини бриош

Потребно: 1 банана 130гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 2 лажици грчки јогурт Млечно чоколадо Подготовка: Бананата испасирајте ја, па додадете го брашното и...

БЕБЕШКИ РЕЧНИК: Препознајте за што плаче бебето и што значат звуците што ги испушта

Плачењето е главен начин преку кој бебето во првите четири месеци од својот живот ги изразува своите потреби – но како родителите може да ...

ПОИНАКОВ НАЧИН НА ВОСПИТУВАЊЕ: Зошто децата во Данска се најсреќни?

Еден ден во неделата без обрвски и активности, наменет исклучиво за безбрижна детска игра, потоа умереност во пофалбите, отворена и едноставна комуникација, настојување детето...
error: