РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлива кашичка полна витамини

Знаете ли дека може за вашето малечко да подготвите превкусна комбинација од банана и спанаќ? Кога ќе додадете и морков, добивате здрав и вкусен оброк, полн со витамини и хранливи состојки.

Потребно:

  • 1 банана
  • 2 шолји беби спанаќ
  • ½ морков

Подготовка: Морковот варете го 15 минути, додека не омекне. Спанаќот згответе го на пареа, покријте го со капак и оставете да се обари околу 7 минути.

Кога зеленчукот е готов, заедно со бананата ставете го во блендер и измиксирајте. Кашичката е готова!