РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Секогаш е добро да прочитате рецепт плус за да добиете идеја што да му подготвите на вашето малечко за ручек. Ова е едноставна зеленчукова кашичка за деца кои имаат наполнето седум месеци.

Потребно:

  • 2 моркова
  • 1 компир
  • 10 зрна грашок
  • 1 гранче магдонос

Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно со грашокот. Се заедно се вари 10 минути. Кога ќе бидат омекнати, се ставаат во блендер заедно со свежиот магдонос. По желба може да додадете и неколку капки маслиново масло. Во истата кашичка може да се додаде и друг зеленчук, според потребите и желбите на детето.