РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегетаријанска кашичка

Одличен рецепт за оброк за најмалите без месо, кој е многу хранлив и изобилува со нутриенти.

Потребно:

  • 100 гр зеленчук (морков, брокула, карфиол, што и да имате во фрижидер)
  • 50 гр компири
  • 10 гр овесни снегулки или просо
  • 2 лажички маслиново масло

Подготовка: Измијте ги, исчистете ги или излупете ги зеленчукот и компирот и исечкајте ги на мали парчиња. Додадете во 150 мл врела вода и динствувајте поклопено околу 15 минути додека не омекне. Додадете ги житарките и сè добро измешајте. Додадете го потоа и маслото. Добар апетит!