дома тагови разговор

Ознака: разговор

Родителите ова го прават со најдобра намера, но со тоа всушност многу им штетат на децата

Постојат лоши родители. Тие се насилни, отсутни или ги запоставуваат своите деца. Но, ако читате написи како овој за воспитување на среќни и успешни деца, голема е веројатноста дека не сте еден од...

ЕМОТИВНА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА: Истражувач од Харвард секогаш им ги кажува на децата овие три едноставни...

Кога деновите ни се исполнети со стресни фактори и стимули поради модерниот и брз начин на живот, честопати ни се чини дека на сите ни недостасува време и трпение, без разлика...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после училиште. Сепак, едукаторката за воспитување и детски...

Експерт за токсично родителство од Харвард овие пет фрази никогаш не им ги кажува...

Џенифер Валас со години го истражува родителството, а и самата е мајка на три деца. Таа вели дека една од најважните лекции што ги научила е дека нашите деца можат да...

ПОПРАВЕТЕ ЈА СИТУАЦИЈАТА: Сте викале на детето и сега се каете?

Без разлика колку среќа ви носат децата, признајте дека постојат ситуации кога ве полудуваат и посакувате да „излезете од сопствената кожа“ Понекогаш се случува да им се извикате кога не ви е...

Што најмногу влијае на подобрување на јазичните вештини кај детето?

Разговорот за минатото со децата може да ги подобри нивните јазични вештини, покажува новото истражување. Истражувачите откриле дека потсетувањето и зборувањето за настаните од минатото ги запознава децата од предучилишна возраст...

КАКО ДЕТЕТО НАВИСТИНА ДА ВЕ СЛУША КОГА ЗБОРУВАТЕ: 3 клучни моменти во текот на...

Начинот на кој разговарате со вашето дете има големо влијание врз неговиот развој. Детскиот психолог Лаверн Антробус истакнува дека родителите треба да користат одреден тон на гласот, а објаснува и како...

ДА СЕ БИДЕ ДРУГАР ИЛИ СТРОГ РОДИТЕЛ: Психолог советува како да разговарате со децата...

Адолесценцијата се карактеризира со одвојување од родителите и истовремен обид да со врсниците се креира дружење кое е автентично, што подразбира и први консумирања на алкохол, вели психологот Марина Виденовиќ. Родителите...

Пет клучни теми за кои родителите треба да разговараат со тинејџерите

Во оваа бурна фаза од адолесценција, децата поминуваат низ физички и психолошки промени. Тие се многу љубопитни и сакаат да истражуваат и да пробаат сè. Затоа, важно е родителите да воспостават...

КАКО ДА СЕ РАСПРАВАТЕ ПРЕД ДЕЦАТА НА ЗДРАВ НАЧИН? Експертите истакнуваат што е клучно

Вообичено со доаѓањето на детето, доаѓаат и бессоните ноќи и пораст на расправиите и караниците во семејството. Тоа е сосема нормално, но сепак треба да се земе предвид дека децата се...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: