дома тагови телесни течности

Ознака: телесни течности

СВЕТОТ ПОВТОРНО ВО РИЗИК ОД ШИРЕЊЕ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: Опасен сој на мајмунски сипаници...

Се шири опасен сој на мајмунски сипаници што убива едно од 10 инфицирани лица, алармираат здравствените власти. Експертите стравуваат дека новата, посмртоносна варијанта би можела да земе сила ширум светот како...

КАКО СЕ ПРЕНЕСУВА И КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ВИРУСОТ НА КОНГО-КРИМСКА ХЕМОРАГИЧНА ТРЕСКА: Почетокот...

Дваесет и седумгодишна жена од с. Кучица, Штип трагично го загуби својот живот откако била касната од крлеж, а неколку дена подоцна пројавила и симптоми по што била хоспитализирана, но поради...

Д-р Данчо Шурков: Инфективна мононуклеоза – „БОЛЕСТА НА ПРВИОТ БАКНЕЖ“ е најраспространета кај тинејџерската...

ПИШУВА: Д-р Данчо Шурков, специјалист по оториноларингологија ♦♦♦♦♦♦♦  Инфективна мононуклеоза е инфективно вирусно воспаление кое често се среќава. Претставува инфекција која ги засега лимфните јазли од валдејеровиот прстен, цервикалните лимфни јазли, тонзилите. Позната е и...

КОКСАКИ ВИРУС: Како се пренесува, колку трае и кои се симптомите на болеста кај...

Коксаки вирусот најчесто се појавува кај деца до десет години старост, но и кај некои возрасни. Често се нарекува „болест на валканите раце“ токму поради тоа што се пренесува преку валкани...

Д-р Кристина Џонс: КАКО СТРЕПТОКОКАТА ОД ГРУПАТА А ГИ РАЗБОЛУВА ДЕЦАТА И КОЛКУ Е...

ПИШУВА: Д-р Кристина Џонс педијатар и виш медицински советник во PM Pediatric Care, најголемата мрежа за итна педијатриска нега во САД   Да се одржат здрави сите во семејството е главен приоритет за сите родители, така...

ТРИ НАЧИНИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ СО МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ

Мајмунските сипаници се ретка болест предизвикана од вирус. Тие спаѓаат во категоријата вируси како и крупните сипаници, иако мајмунските сипаници предизвикуваат многу помалку тешки болести. Тоа е вирусна зооноза, што значи...

МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: Вирусот се пренесува од едно на друго лице преку близок контакт со...

Мајмунските сипаници се вирусна зооноза (вирус кој се пренесува на луѓето од животни), со симптоми многу слични на оние забележани во минатото кај пациенти со големи сипаници, иако клинички ова е...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: