дома тагови возраст

Ознака: возраст

Пред да им дозволите мобилен телефон на децата, земете ги предвид овие 4 работи

Дебатата што ја водат родителите низ целиот свет е дали треба да им дозволат на своите деца да имаат мобилни телефони и, ако да, кога да им ги дадат. Терапевтот Сари...

КОГА ДЕЦАТА МОЖАТ ДА ПОМИНАТ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ БЕЗ РОДИТЕЛИ: Психолог ја решава дилемата, еве...

Децата, особено малите, се многу зависни од своите родители. Заради нивната безбедност, природно се развива инстинктивна приврзаност со родителите, а доколку тие или други блиски, возрасни луѓе се недостапни, тоа може...

Експертите откриваат колку долго жените треба да дојат

Прашањето кое секоја мајка си го поставила барем еднаш е колку долго треба да дои. Препораката на Светската здравствена организација е детето да се дои до шест месеци, но постојат причини...

СПОРЕД ЕКСПЕРТИТЕ: Еве што треба да знаат децата на возраст од 5, 10 и...

Децата секој ден учат нешто ново, а родителите се трудат да ги подготват за се што ги чека кога ќе пораснат. Во Националното истражувањето на детските болници во 2019 година, 63...

ПРЕТПАЗЛИВОСТ НИКОГАШ ДОВОЛНО: Храна која може да биде опасна за дете од 1 до...

Како што расте детето, неговата желба и потреба за нова храна ќе биде се поголема и поголема. Меѓутоа, поради опасностите, не секој вид на храна е погодна за деца од помала...

ЕВЕ КАКО НАЈЛЕСНО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ: Кои се симптомите на епилепсија кај децата?

Според податоците на Светската здравствена организација, околу 50 милиони луѓе во светот имаат епилепсија. Се проценува дека шест милиони луѓе во Европа боледуваат од епилепсија, а секоја година се дијагностицираат 300...

ДАЛИ ГИ ЛАЖЕТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА? Еве како тоа влијае на нив

Рамнотежата помеѓу искреноста и заштитата на децата во светот на родителството може да биде тешка. Родителите често користат она што се смета за безопасна бела лага, за да ги заштитат своите...

ЦИЦАЊЕ ПАЛЕЦ: Зошто бебињата и децата си го цицаат палецот и кога треба да...

Ако и вашето бебе го цица прстот, веројатно се прашувате дали оваа навика ќе го следи се до училиште и како тоа ќе влијае на неговиот загриз и говор. Повеќето бебиња...

НЕ СИГУРНИ ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ СПИЕ ДОВОЛНО? Експертите откриваат колку децата треба да спијат...

Спиењето е многу важно за развојот на децата, но сите знаеме дека понекогаш малите не сакаат да спијат, како да им се инаетат на родителите. Постојат неколку трикови кои можат да...

До колку години детето треба да спие попладне

Почнувајќи од втората, а посебно од третата година, децата сметаат дека се “големи“ и очекуваат соодветен третман. Но, не треба да се заборави дека за таа возраст е карактеристична и фазата...

Најнови вести

Истражување открило зошто некои жени се здебелуваат по бременоста

Зголемувањето на килограмите по бременоста отсекогаш било предмет на бројни дискусии, но заклучоците од таа дискусија досега беа без научни одговори и потврди. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во ароматичен сос

Потребно:  600 гр пилешко месо 1 виолетов кромид 2 лажици брашно 2 зеленчукови коцки за супа Црн пипер Сол 2 лажички мелена слатка пиперка ...

10 РАБОТИ КОИ ДЕЦАТА НЕСВЕСНО ГИ УЧАТ ОД ВАС: Внимавајте на вашето однесување во...

Додека се трудиме да ги воспитуваме децата на најдобар можен начин, им објаснуваме што и како треба да прават, забораваме дека тие всушност најмногу...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за...

ОВЧИТЕ СИПАНИЦИ ВО ВРВОТ НА НАЈПРИЈАВУВАНИ АКУТНИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА: Болеста започнува ненадејно со покачена...

Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ, во текот на март најчесто регистрирано акутно заразно заболување се овчите сипаници со вкупно 825...

Татковците денес поминуваат седум пати повеќе време со своите деца отколку пред 40 години...

Вработените татковци поминуваат во просек по 35 минути со своите деца секој ден, додека во 70-тите имале само пет минути за нив, утврдила заедничка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Потребно: 2 кутии пишкоти 250 мл млеко За кремот: 100 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 3-4 чаши кисела павлака 500 мл слатка...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после...

ИГНОРИРАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈЛОШИТЕ КАЗНИ: Родителот никогаш не смее да му го прави...

Доц. д-р. Томислав Франиќ, специјалист по детска и адолесцентна психијатрија, смета дека игнорирањето е однесување кое родителите никогаш не треба да го користат, бидејќи...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Кога детето има потреба од движење

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦ Секое дете има потреба да се движи. Продолжената имобилност вродува...

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...
error: