РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза торта од мак без печење

Превкусен десерт кој брзо се подготвува, а кој децата ќе бараат одново и одново да го подготвите.

Потребно:

  • 200гр мак
  • 200гр шеќер
  • 1 путер
  • 400гр мелени бисквити
  • 2 лажици гриз
  • 500мл млеко
  • 1 ванилин шеќер
  • 200гр чоколадо за готвење

Подготовка: Во тенџере на оган со средна температура се става млекото со шеќерот и гризот да зоврие, односно да врие на тивко околу 5-7 минути. Потоа се додава путерот и венилниот шеќер, и се остава да се стопи. Откако ќе се стопи се остава да врие уште 3 минути, со повремено мешање. Во друг сад се ставаат бисквитите и се додава филот со млеко. Се заедно се меша, и потоа се става во калап по желба. Чоколадото за готвење се топи на пареа со малку масло или парче путер и се прелева врз тортата. Се остава во фрижидер да се олади 2-3 часа.