РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден колач што не дебелее

Ако сте на некој режим на исхрана или сте на диета, овој чоколден колач може да го јадете, оти ова е здрава верзија која е многу вкусна.

Потребно:

  • 4 јајца
  • 120гр кајмак (намаз)
  • 200гр црно чоколадо (мин. 75%)
  • 20-30гр агаве сируп (или дург засладувач)
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 2 лажички путер од лешници
  • 20гр какао во прав

Подготовка: Истоптете го чоколадото на пареа или во микробранова печка. Одвојте ги белките од жолчките. Изматете цврст снег од белките заедно со агавето или избраниот вештачки засладувач. Изматете ги и жолчките, додадете го стопеното и оладено чоколадо, кајмакот, како и екстрактот од ванила и какаото. Соединете со белките, па додадете го путерот од лешници. Целата смеса ставете ја во калап обложен со хартија за печење и печете на 280 степени, околу 30 минути. Сервирајте со шлаг или сезонско овошје.