РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставна чоколадна торта

Еден рецепт, а многу форми... Оваа торта може да ја обликувате по ваша желба како мече, воз, џунгла. Со помош на овој едноставен рецепт можете сами да го израдувате вашето дете со роденденска торта.

Потребно:

За кората

  • 10 јајца
  • 10 лажици шеќер
  • 10 лажици брашно
  • 2дл сок од портокал

За филот

  • 1л млеко
  • 10 лажици шеќер
  • 3 пудинга од чоколадо
  • 200гр чоколадо
  • 200гр путер
  • 200гр мелени ореви

Подготовка: Изматете ги јајцата со шеќерот и брашното и ставете ја смесата во тава која претходно сте ја обложиле со хартија за печење. Испечете кора и оставете ја убаво да се олади, а потоа исечете ја на коцки. Коцките попрскајте ги со сокот од протокал. Во млекото ставете го шеќерот и сварете ги пудинзите од чоколадо. Додадете го чоколадото и мешјате се да се соедини. Кога ќе се олади и стане млако, додадете го путерот кој претходно убаво сте го изматиле и мелените ореви. Коцките тесто измешајте ги со филот и обликувајте торта по желба.