РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најубавата торта со јагоди

Пролетните слатки мора да бидат со јагоди. Ви предлагаме еден превкусен рецепт за торта кој гарантирано ќе ви стане омилен.

Потребно:

  • 1л млеко
  • 4 пудинга од ванила
  • 6 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 100гр бело чоколадо
  • 250гр маргарин
  • 4 лажици кисела павлака
  • 400гр бисквити
  • 200гр јагоди

Подготовка: Во млекото додадете ги пудинзите, шеќерот и ванилиниот шеќер и сварете до саканата густина. Потоа додадете го чоколадото, маргаринот и павлаката. Се соединете. Додадете ги и искршените бисквити. Префрлете ја смесата во калап. Оставете да се олади. Одозгора ставете ги јагодите.