РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинка колач со јагоди

Рецепт за совршен колач – однадвор крцкав, а во средина сочен.

Потребно:

  • 300мл млеко
  • 200гр брашно
  • 300гр јагоди
  • 2 јајца
  • 50мл зејтин
  • Ванилин шеќер
  • Шеќер во прав
  • Малку сол

Подготовка: Јајцата се матат со жица за матење, па се додава зејтинот, малку сол и брашното и се заедно се соединува додека не се добие тесто кое е малку погусто од тоа за палачинки. Тавчето се подмачкува со масло и пожелно е маслото пред да се стави тестото да се загрее. Се става тестото, се редат јагодите и се пече колачот на 200 степени, од 30-40 минути, додека не зарумени колачот. Печениот десерт се наросува со ванилин шеќер и шеќер во прав.