РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палента со блитва и црни маслинки

Палентата е одличен извор на Б комплекс и растителни влакна и со оглед дека се прави од пченка, не содржи глутен. Можете да ја комбинирате според потребите и желбите на вашето дете.

Потребно:

  • 375гр пченкарно брашно
  • 100гр блитва
  • 1 парче брокула (врвовите со цветот)
  • 1 чешне лук
  • Црни маслинки
  • Маслиново масло

Подготовка: Во зовриена вода додадете ја исечканата блитва и брокула и варете ги 10 минути. Додајте ја палентата со постојано мешање и варете уште 5 минути на тивок оган. Во тавче на маслиново масло пропржете го лукот додека не омекне. Кога палентата ќе се свари, додадете го лукот, исечканите маслинки во количина која сакате,  и се заедно убаво измешајте додавајќи по малку маслиново масло. Ставете ја палентата во калап и оставете да отстои околу еден час, пред да ја послужите.