РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици за деца во земички од компир

Ако на вашите деца сакате да им направите малку поинакви плескавици, можете да ги послужите во земички од компир, како замена за пржени компирчиња.

Потребно:

За плескавиците

  • 400 гр мелено месо
  • Една главица кромид (средна големина)
  • Една лажица рендан кашкавал

За земичките

  • 900 гр компир
  • Едно јајце
  • Еден кромид
  • 100 гр рендан кашкавал
  • Сол и бибер

Подготовка: Прво подгответе ги земичките од компир. Излупете, измијте и изрендајте го компирот, па низ цедалка исцедете ја вишокот вода. Исцедениот компир ставете го во сад, додадете го ситно исечканиот кромид, изматеното јајце, кашкавалот, солта и биберот. Се добро измешајте. Вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее. Со смесата наполнете ги силиконските калапи за мафини или на масна хартија во обично тава обликувајте земички и печете ги 15-20 минути. Извадете ги земичките од рерна и оставете ги да се оладат.

За плескавиците, измешајте го меленото месо со ситно исечканиот кромид и изренданиот кашкавал, додадете зачини по желба. Со рака обликувајте плескавици и прежете ги во загреано тавче, но не до крај. Сега е време за составување на хамбургерите!

 

На тава обложена со хартија за печење, ставете земичка од компир, па на неа ставете парче кашкавал (по желба) и поклопете со плескавица, па одозгора ставете уште една земичка од компир. Печете ги во претходно загреана рерна, неколку минути. Послужете со прилог салата што ја сака вашето дете.