РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем чорба од компир и блитва

Оваа вкусна чорба е идеално јадење за бебињата над седум месеци. Со неа на детето може му понудите и препечени парченца леб.

Потребно:

  • Една китка блитва
  • Два до три компира, зависно од големината
  • Еден морков
  • Кромид
  • Малку павлака

Подготовка:

Во длабоко тенџере издинстајте го кромидот и изренданиот морков, налејте со вода и додадете го компирот. Пред крај на варењето додадете ја блитвата. Кога зеленчукот е сварен, испасирајте го во блендер. Кога ќе се олади доволно, додадете ја павлаката.