РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени пилешки крилца во маринада

Ако сакате пилешко месо и компирчиња, ова е вистинскиот рецепт за вас. Спој на неоддолив вкус за сите сетила.

Потребно:

  • ½ шолја балсамико оцет
  • 2 лажици мед
  • 1 ½ лажица сенф
  • 3 чешниња лук
  • Сол
  • Бибер
  • 500-600гр пилешки крилца
  • Компир
  • Свеж рузмарин
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка: Во сад измешајте го оцетот, сенфот, медот, сечканиот лук и зачините. Измешајте, па месото ставете го во маринадата да отстои 20 минути. Компир ставете во количина по желба, обарете го 10 минути, зачинете со свеж рузмарин и маслиново масло. Убаво измешајте. Месото пропржете го од двете страни, во тава ставете го компирот, додадете 1-2 гранчиња свеж рузмарин и печете на 220 степени, околу 20-25 минути.