РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрава чоколадна торта без шеќер и брашно

Чоколадна торта која брзо се подготвува е сон на секоја домаќинка, а ова е рецепт за една здрава варијанта која на сите ќе им се допадне.

Потребно:

  • 2 банани
  • 1 лажица мед или мелаза
  • 1 кажица јогурт
  • 1 полна лажица какао
  • 80гр кокос (една мала шолја)
  • 1 кесичка ванила
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 2 јајца (на собна температура)

За прелив:

  • 60гр чоколадо
  • 60мл млеко

Подготовка: Сите состојки за тестото соединете ги во блендер, освен јајцата. Нив посебно изматете ги, па додадете ја кашестата смеса. Тавчето за печење намастете го и печете во загреана рерна на 180 степени, околу 30 минути. Чоколадото стопете го на пареа, па измечајте го со млекото. Почекајте колачот да се олади 5-7 минути, избоцкајте го со вилушка, па прелијте го чоколадото.