РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зимски гулаш

Овој рецепт е предвиден за предлог ручек кај поголеми деца, но во случај на помали, постапката може да биде иста, со таа разлика што месото пред послужување може да му го иситните или изблендирате на детето. Станува збор за вистинско зимско јадење, на кое не може да му оддолее целото семејство.

Потребно:

  • 450гр јунешки бифтек
  • 800мл супа
  • 1 главица кромид
  • 2 моркова (излупени и изрендани)
  • 2 пашканат
  • 1 мала шолја доматно пире
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 мала лажичка исечкан магдонос

Подготовка: Загрејте ја рерната на 190 степени. Месото исчкајте го на коцки. На масло пропржете го кромидот додека не добие сјајност, па додадете го месото. Пржете додека месото не добие кафена коричка. Додадете ја супата, изренданите моркови и ситно исечканиот пашканат, како и доматното пире. Намалете ја температурата на рерната на 170 степени и печете се заедно околу 60 минути. Сервирајте им на децата со прилог печен компир или со зелен зеленчук.