Зелен зеленчук во исхраната на бебето: Како и кога се воведува спанаќ?

Богат со нутриенти, спанаќот е многу важен за растот и развојот, а еве и кога и како се воведува во исхраната на бебето.

Спанаќот е неверојатен зелен лист, во кој се “спакувани“ многу нутриенти. Спанаќот е извор на калциум – само една шолја обарен спанаќ содржи 43мг калциум. Исто така, содржи и голема количина витамин А, железо и селен. Спанаќот содржи оксална киселина, важна за формирање на цврста врска со минералите како што се натриум, калиум, магнезиум и калциум.

Една шолја обарен спанаќ содржи:

ВИТАМИНИ

 • Витамин А – 213мг
 • Пантотенска киселина – 3мг
 • Витамин Б3 (ниацин) – 2.1мг
 • Витамин Б2 (рибофлавин) – .1мг
 • Витамин Б1 (тиамин) – .1мг
 • Фолати – 16.9 мцг

Содржи и други витамини во мали количини


МИНЕРАЛИ

 • Калиум – 81мг
 • Фосфор – 151мг
 • Магнезиум – 2.1мг
 • Калциум – 42мг
 • Железо – 1.5мг
 • Селен – 30мг

Содржи и мали количини бакар и манган


Кога во исхраната на бебето може да воведете спанаќ?

Некои педијатри сметаат дека спанаќот во бебешката исхрана може да се воведе уште од шестиот и седмиот месец, додека други советуваат сепак да се почека до осмиот месец, па дури и до 10 месец. Важно е спанаќот да биде свеж, бидејќи истражувања покажале дека спанаќот кој долго стои ја зголемува количината на нитрати. Многу подобра варијанта е да се консумира исечкан, наместо испасиран спанаќ. Задолжително посоветувајте се со вашиот педијатар пред воведувањето на нови намирници во исхраната на бебето.

Како да изберете и чувате спанаќ

Кога купувате спанаќ за поготовка на качишка за бебето, трудете се да земате свеж, кога тоа е можно. Може да биде свеж спанаќ спакуван во ќеса или да изберете на мерење и сами да изберете подобри листови. Најдобро е спанаќот да го чувате во фрижидер, во фиока предвидена за чување на зеленчук. Подгответе го истиот или наредниот ден.

Најдобар начин на подготовка на спанаќот

Спанаќот може да се обари во вода или на пареа. Спанаќот е обарен кога листовите ќесе намалат и ќе станат меки и нежни. Кога вака го подготвувате можеби ќе изгледа малку жилаво, но тоа е пожелно, во спротивно значи дека сте го превариле. Спанаќот може и да се пропржи на малку маслиново масло. Спанаќот може и да се бланшира, да се вари без сол 3-5 минути. За подготовка на јадење за бебе од спанаќ, задолжително е додавање млеко (мајчино или адаптирано)

ВАЖНО! Спанаќот еднаш подготвен не треба да се подгрева, бидејќи на тој начин се ослободуваат нитрати кои не се здрави за организмот.