дома тагови градинки

Ознака: градинки

ЗАДОЛЖИТЕЛНО МЕРЕЊЕ ТЕМПЕРАТУРА СО БЕСКОНТАКТЕН ТЕРМОМЕТАР И МИЕЊЕ НА РАЦЕТЕ НА ДЕЦАТА ПРИ ПРИЕМ:...

♦♦♦♦♦♦♦ „Пред да се отворат установите потребно е да се исчистат и дезинфицираат сите простории во објектите, да се направи чистење и дезинфекција на целата опрема и инвентарот (во занималните, кујната, магацините,...

COVID-19. Почна таргетираниот скрининг: Први ќе се тестираат вработените во градинките – каков е...

Од денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19, информираат од Министерството за здравство. „Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со...

Додека се чекаат новите одлуки дали ќе се отворат училиштата и градинките, еве како...

Како ќе биде планот на ова поле во земјава и дали оваа училишна година учениците ќе се вратат во клупите, а најмалите во градинките, ќе се знае по првомајските празници. Според...

Симона Ташева: КОРОНАВИРУС ИЗОЛАЦИЈА – „Не лути се човече“, „Замрзнато столче“, „Брза географија“… Што...

ПИШУВА: Симона Ташева апсолвент на специјална едукација и рехабилитација ♦♦♦♦♦♦♦ Градинките и училиштата подолг период се затворени, децата се постојано дома со своите родители. Деновите се препорачува да се остане во своите домови како...

Децата остануваат дома: Коронавирусот ги затвори градинките и училиштата во наредните 14 дена

♦♦♦♦♦♦♦ Децата остануваат дома - коронавирусот ги затвори градинките и училиштата во наредните 14 дена. За спроведување на оваа мерка еден од родителите на децата до 10 години, што ќе бидат ослободени...

Д-р Славица Тодоровска: Давањето на антибиотици во случај на вирусна инфекција е погрешно, а...

ПИШУВА: Д-р Славица Тодоровска педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Н ајчести причинители на инфекции во овој период се вирусите. Децата се најизложени на инфекции, посебно децата во градинките и училиштата, каде што го поминуваат поголемиот дел од денот. Најчести...

Интервју со прим. м-р д-р Билјана Даниловска: Инкубациониот период трае еден месец, а лицето...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Ни се спрема ли нова епидемија? Има ли услови за нејзино прогласување во Скопје и каква е актуелната состојба на заразени со жолтица (хепатит А)? Кои се симптомите, како се...

ЗАРАЗНА ЖОЛТИЦА: Децата на најголем удар – Како да се заштитите од „болеста на...

♦♦♦♦♦♦♦ Дваесет и две лица од Кочани, речиси сите деца на возраст од 5 до 11 години, се заболени од заразна жолтица или хепатит А, акутно вирусно заразно заболување кое брзо се...

Интервју со проф. д-р Александра Грозданова: Рота вирус вакцината е фиксна и не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска – Димовска katerina@pedijatar.mk   Две нови вакцини - против рота вирус и пневмокок од неодамна се дел од календарот за вакцинација и достапни за сите родители кои сакаат да ги заштитат своите...

ИМУНИЗАЦИЈА (4). Прим. д-р Методија Томевски: Вакцинираните лица не само што се штитат себеси...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ЕКОНОМИЈА ВО ПРИМАРНАТА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Здравствената состојба на земјата се смета за најмериторен систем во проценката за економскиот развој на земјата. Причини: Здравиот човек може повеќекратно повеќе да придонесе...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Потребно: 4 модри патлиџани 400гр сечкани шампињони Мала чаша бело вино 2 лажици доматно пире 200гр рендан кашкавал Лук Мадонос 3-4 лажици маслиново масло ...

Знаци кои покажуваат дека имате дрско дете

Дрско, безобразно, тврдоглаво или роден лидер, се се тоа називи кои често го опишуваат однесувањето кај децата кои не го знаатсвоето место во семејството....

Три прашања кои треба да им ги поставите на децата пред спиење

Здравата комуникација е клуч за добро здравје и им овозможува на родителите да воспостават подобар и поквалитетн однос со своите деца. Затоа ви советуваме...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 30гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги....

ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Што никогаш не смеете да зборувате пред децата

Понекогаш се невидено тврдоглави и прават бројни нешта кои ве нервираат, но имајте предвид дека за децата секогаш пример се  родителите. Затоа внимавајте како...

ДОДЕКА СЕ ВОДИ РАСПРАВА ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ: Научниците дошле до сознание на која...

Додека стручњаците смислуваат кој е најбезбедниот начин за организирање на новата училишна година која треба да почне за три недели, постои страв дека враќањето...

Колку калории дневно троши мајката со доењето?

Одлуката за тоа дали жената ќе дои или не, е една од најважните кога ќе се породи. Со бројните предности за бебето, вклучувајќи помал...

Неговата приказна ја потресе земјава: Малиот Илче, дете со церебрална парализа и напуштено од...

Единаесетгодишниот Илче, дете со церебрална парализа, чија приказна ја потресе земјава, после десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести заминува во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пица ролат од готови кори

Потребно: 500гр готови кори 4 јајца 200мл јогурт 1 мала лажичка сол 1 мала лажичка прашок за печиво 100мл масло 4 лажици брашно Кечап ...

И гените може да влијаат на компликациите кај заболените од КОВИД-19

Висок крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраста се покажа дека се најчестите причини поради кои некои пациенти не го преживуваат КОВИД-19. Имено, се се...

РЕДОК ФЕНОМЕН: На скопска Гинекологија се роди бебе во “воден превез“

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА СО COVID-19: CDC ги предупредува родителите да се подготват оваа есен за...

„Загрижени сме затоа што случаите на АФМ би можеле да останат непрепознаени среде пандемијата на коронавирус или родителите би можеле да се плашат да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...
error: