дома тагови парк

Ознака: парк

ШТО СОВЕТУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ: Како на детето да му олесните без солзи да си оди...

Напуштањето на паркот, односно одењето дома по играње, знае да биде многу трауматично искуство за повеќето деца, но многу често и за родителите кои во тие ситуации не знаат како најдобро...

ДАЛИ ДЕЦАТА ТРЕБА ДА СЕ ТЕРААТ ДА ДЕЛАТ ИГРАЧКИ ВО ПАРК? Мајка се налутила...

Во видео објавено на ТикТок, Американката Скај Амундсен опишалагрд инцидент што се случил во локалниот парк на отворено, каде што едно девојче го турнало нејзиниот двегодишен син кој си играл на...

НАУЧЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЦА ШТО ДА ПРАВАТ АКО СЕ ИЗГУБАТ: Нека останат таму каде...

Еден од најголемите кошмари на секој родител е помислата што би направил доколку не може да го најде своето дете на прометно или преполно јавно место како што е зоолошка градина...

ПОМИРНО ТЕМПО: Психолог објаснува зошто е сосема во ред вашето дете да не оди...

Септември не го обележува само враќањето во училишните клупи, туку значи и почеток на различни вонучилишни активности за децата. Активностите се рекламираат на сите страни, а тоа создава стрес кај некои...

Д-р Ранко Рајовиќ, експерт за детски развој: МОЗОКОТ СЕ РАЗВИВА СО ДВИЖЕЊЕ – Затоа...

„За жал, родителите се повеќе стануваат аниматори, а тоа не е нивна работа“, вели Ранко Рајовиќ, експерт за детски развој, во видеото објавено на страницата „NTC Learning system“. Родителите често прават две...

ЌЕ ТЕ ОСТАВАМ ОВДЕ И ЌЕ СИ ОТИДАМ БЕЗ ТЕБЕ АКО ВЕДНАШ НЕ ТРГНЕШ:...

Кога го воспитуваме детето, секогаш се трудиме да го правиме она кое, барем во тој момент, ни се чини најдобро. Сепак, кога се тврдоглави, некогаш можеме да направиме погрешни чекори, а...

Д-р Ранко Рајовиќ: На детето му треба парк, шума и распуст на село, а...

Генерациите стануваат се послаби, секоја година. Ова го забележаа и над 800 наставници што ги анкетиравме пред осум години, тврди д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија,...

Анализа: Кое е најдобро, а кое најлошо време за посета на продавници и одење...

Бројот на нови случаи на COVID-19 е во пораст ширум светот, па затоа се препорачува да се избегнуваат гужви за да се заштити сопственото здравје, но и оние околу вас. Гугл...

Инфекција со коронавирус надвор не е невозможна, но е ретка: Случаен минувач може да...

Иако речиси целиот документиран пренос на коронавирус е во затворен простор, експертите велат дека е оправдано да се носи маска и на отворено, зашто и таму постои мал ризик од инфекција....

Повеќе физичка активност – помалку изливи на бес

Децата поголем дел од времето го минуваат седејќи. Следањето телевизија и играњето игри се нивна омилена активност, кои ги држат седнати на столица или кревет, затворени во четири ѕида. Токму поради недоволното...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: