дома тагови печурки

Ознака: печурки

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз и лесен ручек со компир и печурки

Потребно: 600 гр печурки 700 гр компири 1 кромид 100 гр путер 1 лажица брашно 200 гр кисела павлака 400 мл вода 1/2 лажичка оригано 1/2 лажичка босилек 1 лажичка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка салата со печурки

Потребно: 200 гр печурки 300 гр пилешко филе 200 гр пченка од конзерва 200 гр грашок од конзерва 150 гр кисели краставички 150 гр маслинки без семки 2 лажици мајонез ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна крем супа од печурки

Потребно: 500 гр исечкани свежи печурки (на пр. шампињони, вргањ, буковка) 1 ситно сечкан кромид 2 ситно сечкани чешниња лук 3 супени лажици путер 4 чаши пилешки или бујон од зеленчук ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети печурки со крем сирење и ореви

Потребно: 20 печурки 2 лажици путер 2 чешниња лук 1/2 кромид 1/2 лажичка сол 1/4 лажичка црн пипер 110 гр крем сирење 1/3 шолја пармезан 1/3 шолја сечкани ореви 1/4 чаша...

Први симптоми на труење со храна: Стомачни грчеви, губење на апетит, гадење, повраќање, дијареја

Труењето со храна може да биде доста непријатно и во ретки случаи фатално. Во повеќето случаи ќе ви требаат неколку дена за да закрепнете, а NHS препорачува да се одморате дома...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со шампињони и тиквички

Потребно: За 3 лица: 250гр тестенини 450гр свежи шампињони 1 поголема тиквичка 3 чешниња лук 100мл пасиран домат Малку маслиново масло Сол Црн бибер Зачини по желба Подготовка: Во солена вода сварете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени тестенини со печурки

Потребно: 400гр тестенини Сол 4 лажици маслиново масло 300гр шампињони Малку брашно за наросување 600мл млеко 1 лажица сув зачин 1 лажица сенф Црн бибер 200гр кашкавал 4 лажици пармезан Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со печурки и кашкавал

Потребно: 400гр тестенини 40мл маслиново масло 300гр шампињони 1 лажица сув зачин 600мл млеко 30гр брашно 1 лажица сенф 120гр кашкавал 25гр пармезан Сол Црн бибер Подготовка: Тестенините сварете ги во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со пилешко и печурки

Потребно: 250гр брашно 125гр путер 1 јајце 40мл вода 2 кромида 250гр пилешко бело месо 250гр печурки 150гр кашкавал 250мл павлака за готвење 6-8 шери домати Подготовка: Месото сварете го и исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеински ручек за целото семејство

Потребно: 4-5 големи шампињони 2 јајца 4 листа спанаќ 1 домат 150гр крем сирење или урда 2 чешниња лук Сол 50мл масло за јадење Подготовка: Измешајте ги маслото, малку сол и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: