РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печурки од рерна

Ви носиме рецепт за кој ви треба само еден сад за да ги соедините сите состојки. Добро зачинете ги печурките со зачини, печете приближно 20 минути и вкусниот оброк е готов.

Потребно:

  • 900 гр печурки
  • 1 лажица масло
  • 3 лажици балсамико оцет
  • 2 лажици соја сос
  • 3 сечкани лукчиња
  • ½ лажичка мајчина душица, сечкана
  • Сол, по вкус
  • Бибер, по вкус

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Во сад измешајте масло, балсамико, соја сос, лук, мајчина душица, сол и бибер и измешајте ги печурките. Полнетите печурки распоредете ги на плех и печете ги во загреана рерна околу 20 минути додека не омекнат. На половина пат по 10-тина минути малку измешајте ги печурките и продолжете со печење уште 10 минути. Добар апетит!