дома тагови родители

Ознака: родители

Малата Латифа, родена со тежина од 250 грама, после 177 дена поминати во болница...

Бебе родено предвреме, тешко само 250 грама, за кое се верува дека е едно од најмалите во светот што преживеало предвремено раѓање, е отпуштено по 177-дневен престој во единицата за неонатална...

7 знаци кои покажуваат дека одлично го воспитуваш детето

Имаш еден од оние денови кога ти се чини дека нечистотија те напаѓа од сите делови на станот: купишта книги, списанија и играчки има насекаде, готвиш вечера и ги слушаш децата...

НАЈИСКРЕНА ЉУБОВ: Пет начини на кои вашето бебе вели “те сакам“

Иако бебињата не можат да ја искажат својата љубов со зборови, постојат начини да ја препознаете нивната привразност, благодарност и љубов. Ви откриваме некои од нив! Се обидува да ве бакне Сите...

ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИ ДЕН НА АУТИЗМОТ (2 АПРИЛ): Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Нема поболно...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ УЛОГАТА НА ЛОГОПЕДОТ Е ПОСЕБНО ВАЖНА КАЈ ДЕЦАТА СО АУТИЗАМ А бнормалниот говорно-јазичен развој е еден од...

На многу родители ќе им олесни: Децата кои имаат тантруми се побогати и поуспешни,...

Борбата со тантрумите (напади на бес) е една од најпредизвикувачките развојни фази на детето. Како за децата, така и за родителите. Но, едно европско истражување дошло до откритие кое може да...

Совет кој треба да го прочита секој родител: Знаете ли каква опасност се чоколадните...

Во пресрет на велигденските празници, Ники Јуркуц, која работи како извршен директор на родителската организација „Tiny Hearts Education“, предупреди дека популарните велигденски чоколадни јајца претставуваат опасност од гушење за малите деца. Малите...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Има родители кои се загрижени кога детето не прозборува или...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ КАКО ДА ГО ПОТТИКНЕМЕ ДЕТЕТО НА ГОВОР Има деца кои тешко прозборуваат, говорот кај нив бавно...

Педијатар со златен совет до родителите: ДОКТОР ГУГЛ НЕ Е ВАШ ПРИЈАТЕЛ

Во својот текст под наслов „Д-р Гугл не е ваш пријател“, д-р Сара Коноли, педијатар од Флорида, истакнува дека Гугл зазема место во нашите животи и дека не поминува ни ден,...

СО УЧЕЊЕ, ЗАБАВА И ИГРА: 5 начини да поттикнете развој на бебешкиот мозок

Во текот на првата година од животот на бебето, многу работи ќе се променат, од неговото гугање, лазење, проодување, па се до исхраната која драстично се менува. И тоа се благодарение...

Д-р сци. Александар Сајковски: ДОБРО УТРО, ДРАГО НАШЕ!

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦     Уште за време на бременоста родителите ја тренираат оваа насловна реченица. Кога ќе го добиете вашето новородено дете, односно вашиот нов универзум, започнувате со обид...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: