дома тагови родители

Ознака: родители

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со храната “Престани да си играш со храната“, реченица...

М-р Марина Крстиќ: КРЕАТИВНО НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА ЖИВЕАТ ВО СВЕТ НА БЕСКРАЈНИ МОЖНОСТИ

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Сите надарени деца имаат тенденција да бидат имагинативни и покажуваат зголемен капацитет за апстрактно мислење. Сепак, не сите интелектуално надарени...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Квалитетот на времето што го поминувате со вашите деца е поважен од...

За повеќето вработени родители, балансирањето помеѓу работата и потребата да се поминува повеќе време со децата може да биде постојана и стресна борба. Но, можете да престанете да ги броите часовите...

БОЛЕСТА ВЛИЈАЕ НА СЕКОЕ ДЕТЕ РАЗЛИЧНО: Како да препознаете епилепсија кај децата?

Епилепсијата предизвикува напади кои започнуваат во мозокот. Тоа е невролошка состојба која погодува речиси 3 милиони луѓе во САД, од кои 470.000 се на возраст под 17 години. Повеќето возрасни лица...

ОДВИКНУВАЊЕ ОД ПЕЛЕНИ: Како на една мајка и успеало невозможното – да ги одвикне...

Одвикнувањето на детето од пелени воопшто не е лесен процес, но оваа мајка тврди дека успеала да го направи токму тоа во рок од само три дена. Холин Паркинсон, која е...

ПЕТТАТА ГОДИНА Е ПРЕСВРТНИЦА: Клучни работи што секое дете на возраст од околу 5...

Петтата година е голема пресвртница. Детето веќе не е мало и оваа транзиција дава можност за поголема независност и одговорности. Ова е совршено време да го научите вашето дете на некои...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО Д-Р СЦИ. АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: Покачена телесна температура кај децата

Покачената температура е симптом на повеќе болести и нормален одговор на организмот во борбата против некоја инфекција, вирусна или бактериска, иако може да се јави и во други случаи, како што...

ПОСТОЈАТ ТРИ ПРИЧИНИ: Зошто викањето на децата е штетно на долг рок?

Секој родител го сака најдоброто за своето дете, па поради тоа, многу родители се обидуваат да им пристапат на своите деца на различни начини, а понекогаш мораат да ги променат начините...

OПАСНОСТ ОД ЗАДУШУВАЊЕ: Внимателно со велигденските чоколадни мини јајца, предупредува медицинска сестра   

Медицинска сестра Ники Јуркуц која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм - Tiny Hearts Education, ги повика родителите да не им купуваат на своите деца ситни, полнети чоколадни...

ЧУВСТВИТЕЛНО, ОДЛУЧНО, СЕРИОЗНО ИЛИ ПРЕАКТИВНО ДЕТЕ: Еве како да воспитувате мало дете во согласност...

Секое дете е уникатно и има одредени карактеристики. Ако имате еден пристап за воспитување на едното дете, тоа не мора да значи дека ќе биде ефективно за другото. Едното може да...

Најнови вести

ДО КОГА НА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ ИМ СЕ ПРАВИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД? Само во овие месеци...

Бременоста е период кога треба да се грижите за себе повеќе од кога било, а воедно и период во кој многу често ќе посетувате...

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со...

Близнаци родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони, растат сосем нормално

Близнаците Тимоти и Лидија Риџвеј, родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони во април 1992 година, растат и се развиваат како сосем нормални...

ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРО ДЕТЕ: Ова се главните предуслови кои треба да ги...

Дали сте подготвени за второ дете првенствено зависи од вашите желби. Откако жената ќе закрепне психички и физички од претходното породување, многу други фактори...

ИСТРАЖУВАЊЕЕ: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на дојка. Меѓу нив се и сè попопуларните пилули што одржат само прогестин,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од стар леб

Потребно: 1 бајат леб 5-6 лажици ајвар 200гр сува сланина 100гр колбаси 1 кромид 1 мала конзерва пченка 6 јајца 200мл млеко 150гр кашкавал ...

ОВИЕ СИМПТОМИ ВО БРЕМЕНОСТА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени, физички и психолошки. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници, и...

КОГА БЕБЕТО МОЖЕ ДА ГИ ИМА СИТЕ ТРИ ОБРОЦИ: Првата кашичка задолжително се дава...

Преминот на цврста храна е голем чекор во развојот на бебето, а често може да биде многу збунувачки за родителите бидејќи постојат голем број...

Педијатрите предупредуваат: Седум знаци кои откриваат дека детето има воспаление на увото

Воспалението на увото е еден од најчестите здравствени проблеми кај децата, а на тригодишна возраст дури 70 отсто од децата барем еднаш ја преболуваат...

Кои намирници се најголеми алергени и кои се знаците за алергија на храна кај...

Алергијата на храна е всушност абнормална и ненадејна реакција на телото на одредена намирница што детето ја консумирало. Како што објаснуваат педијатрите, важно е...

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати  од ново истражување покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Подеднакво, се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегетаријанска кашичка

Потребно: 100 гр зеленчук (морков, брокула, карфиол, што и да имате во фрижидер) 50 гр компири 10 гр овесни снегулки или просо 2 лажички...

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Што го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина кај децата

Според резултатите од студијата која ги анализирала податоците на повеќе од 81.000 деца, гестацискиот дијабетес на мајката и големата телесна тежина при раѓање тројно...

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА ВОЗИТЕ АВТОМОБИЛ ВО БРЕМЕНОСТ? Ова се ризични ситуации кои можат...

Возењето автомобил во бременоста не е забрането, но претпазливоста мора да биде поголема. Јасно е дека покрај физичките промени, трудниците поминуваат и низ ментални...

М-р Марина Крстиќ: КРЕАТИВНО НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА ЖИВЕАТ ВО СВЕТ НА БЕСКРАЈНИ МОЖНОСТИ

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Сите надарени деца имаат тенденција да бидат имагинативни и покажуваат зголемен капацитет за...
error: