tikovi1

tikovi2
tikovi

Најнови вести

Четири спомени од детството кои ќе ги цени секое дете

Иако на родителите им е важно нивните деца да имаат среќно детство, понекогаш не знаат како да создадат спомени кои нивните деца ќе ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Песок торта без печење

Потребно: 1 литар млеко 4 прашоци за пудинг од ванила 250 гр шеќер 200 гр путер 150 гр мелени бисквити 120 гр кокос 170...

Пет знаци кои опишуваат многу чувствителни деца

Емпатијата кај децата им помага да ги разберат и споделат чувствата на другите, што е клучно за развивање здрави односи. Чувствителните деца често имаат...

ОВИЕ МОДРИНКИ НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ КАЈ ДЕТЕТО: Доколку забележите на ова место, веднаш однесете го на лекар!

Сосема е нормално малите деца, откако ќе проодат, да имаат модринки по рацете, а најмногу на нозете, бидејќи паѓаат многу пати во текот на денот. Модринки,...

ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ МОЖЕ ДА БИДАТ МНОГУ ОПАСНИ: Како топлотниот удар постепено го уништува...

Македонија се соочува со пеколни температури, некаде и над 40 степени Целзиусови, а експертите објаснуваат зошто топлотните бранови се толку опасни и како влијаат...

Едноставни фрази кои развиваат самопочит кај децата

Негувањето и развивањето на самодовербата и самопочитта кај децата е од суштинско значење за нивниот емоционален развој. Децата со висока самодоверба подобро се справуваат со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза фокача

Потребно: 300 мл млака вода 300 гр брашно 2 лажички инстант квасец 1 лажица мед Сол 1 лажица маслиново масло Додатоци: Крупна сол Рузмарин Маслинки ...

РОДИТЕЛСКА ЉУБОВ: Зборови кои ги мислиме, а забораваме да им ги кажеме на децата

Родителите имаат клучна улога во градењето на самодовербата кај децата и нивното воспитување во вистинската насока. Иако ја покажуваат својата грижа со постапки, родителите...

Психолозите предупредуваат на 11 знаци на анксиозност кај децата

Според Американското психолошко здружение, анксиозноста е емоција која се карактеризира со чувство на напнатост, загрижени мисли и физички промени, како што е зголемен крвен...

Постнаталната депресија двојно го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар, открива студија

Жените на кои им е дијагностицирана депресија во периодот околу времето на породување може да имаат речиси двојно поголем ризик од срцеви проблеми подоцна...

Најважната вештина што детето мора да ја знае во 21 век, а повеќето родители...

Сите ќе се согласат дека желбата на секој родител е неговите деца да бидат здрави, среќни, но и успешни и способни. Но, она околу што не можат сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен колач за сечиј вкус

Потребно: За кората: 1 жолчка 150 гр шеќер во прав 20 гр какао 400 гр брашно 250 гр ладен маргарин 1 ванилин шеќер 1/2 кесичка...

ДЕТЕТО ИМА ИЗЛИВИ НА БЕС КОГА ЌЕ КАЖЕТЕ „ВРЕМЕ Е ДА ОДИМЕ“? Експерт открива...

Ако некогаш сте однеле мало дете во парк или на роденден, каде што уживало играјќи си, знаете колку е тешко кога ќе дојде време...

НИКОГАШ НЕ ОСТАВАЈТЕ ДЕТЕ САМО ВО АВТОМОБИЛ ПО ЖЕШТИНИТЕ: Ова се симптомите на топлотен...

Летните месеци се пред нас, горештините веќе започнаа и повторно се поставува прашањето смееме ли барем на една минута да го оставиме детето само...

БОЛКА ВО УВОТО КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се појавува и кога треба да се посети...

Болката во увото на детето (оталгија) може да биде честа причина за посета на лекар. Постојат неколку причини за појава на болка во увото,...
error: