РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Боранија со пиперка 8+

Овој шарен оброк е идеален за вежбање на самостојно јадење кај децата, особено за користење на рачињата. Можете на детето да му сервирате и исечкано месо и да го оставите да ужива во оброкот.

Потребно:

  • 30гр боранија, варена
  • 1 црвена пиперка, исечкана на ленти
  • 1 жолта пиперка, исечкана на ленти
  • Половина главица кромид (мало парче)
  • 1 чешне лук (иситнето)
  • 2 лажици маслиново масло
  • Прстофат бибер

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло во поголем сад на средна температура. Додадете ја претходно сварената боранија, свежата пиперка, кромидот и лукот. Динствувајте додека не омекнат пиперките, околу 10. минути. Додадете бибер по вкус. Понудете му ги на детето вака исечкани, или едноставно испасирајте ги во комбинација со интегрален ориз.