РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вариво од боранија со месо

Идеален ручек за бебиња кои наполниле 10 месеци

Потребно:

  • Еден морков
  • Пилешко месо (големина колку дланка)
  • Шака боранија (свежа или замрзната)
  • Еден компир

Подготовка: Во малку вода варете го морковот ситни исечкан и белото месо исечкано на коцки. По 20 минути, додадете ја боранија и компирот исечен на коцки. Варете уште половина час или додека сите состојки не омекнат, но да не бидат преварени. На крајот, во зависност о дтоа како јаде бебето, кратко изблендирајте, изблендирајте целосно или состојките исечкајте ги на ситни парченца.