РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брауни од сладок компир

Малку поинаква верзија на популарниот колач која ќе ги воодушеви дури и најпребирливите!

Потребно:

  • 1 голем сладок компир
  • 1/2 чаша бадемово брашно
  • 1/2 чаша какао во прав
  • 1/2 чаша јаворов сируп
  • 1/4 чаша стопено кокосово масло
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 1/4 лажичка сол
  • Чоколадо
  • Јаткасти плодови

Подготовка: Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 °C и обложете го садот за печење со хартија за печење. Излупете го и исечкајте го слаткиот компир на мали парчиња, а потоа сварете ги на пареа или обично додека не омекне. Изгмечете го слаткиот компир во сад додека не добиете мазна смеса. Додадете ги бадемовото брашно, какаото во прав, јаворов сируп, стопеното кокосово масло, екстрактот од ванила, прашокот за печиво и солта. Добро измешајте додека смесата не стане мазна. Нежно измешајте го иситнетото чоколадо и јаткастите плодови, по избор. Истурете ја смесата во садот за печење и израмнете го горниот дел со шпатула. Печете 25-30 минути. Оставете колачот да се излади во садот најмалку 10 минути пред да го исечете и послужите. Добар апетит!