РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден колач со тиквици

Пред вас е рецепт за многу необичен, но вкусен чоколаден колач од кој ќе се воодушеват и децата и возрасните.

Потребно:

 • 2 јајца
 • ¾ шолја јогурт
 • ¼ масло
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји шеќер
 • ½ шолја какао
 • 2 лажички цимет
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 2 шолји изрендани тиквици

За чоколадниот прелив:

 • 150мл слатка павлака
 • 1 шолја шеќер
 • ½ лажичка екстракт оод ванила
 • ¼ шолја растопен путер
 • ½ шолја стопено темно чоколадо

Подготовка: Јајцата, маслото, јогуртот и ванилата изматете ги со жица. Потоа додадете го брашното, шеќерот, какаото, циметот, прашокот за печиво и солта, кои претходно сте ги соединеле во друг сад и измешајте. Додадете ги изренданите тиквици и со лажица измешајте. Ставете го тестото во тавче обложено со хартија за печење и печете 30 минути на 180 степени.

За чоколадниот прелив. Во сад со миксер изматете ја слатката павлака, шеќерот, ванилата, истопениот путер и чоколадо. Со добиената смеса премачкајте го колачот одозгора. На здравје!