РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашно тоблероне од три состојки

Тоблероне е познато швајцарско чоколадо кое во оригинал се прави со бадеми, но денес има многу верзии со различни состојки. Популарноста ја стекна веднаш штом се појави поради фантастичниот вкус, а ние ви предлагаме што полесно да направите домашно тоблероне. Потребни ви се само три состојки и малку време.

Потребно:

  • 250 гр чоколадо
  • 80-100 гр мед
  • 75 гр бадеми

Подготовка: Чоколадото растопете го на пареа, па во него додајте го загреаниот мед и убаво измешајте. Потоа додадете ги сечканите бадеми и повторно добро измешајте, за да се соединат сите состојки. Потоа формирајте триаголник (да изгледа како вистински тоблерони) и завиткајте го во проѕирна фолија. Оставете го во фрижидер најмалку 2 часа. Добар апетит!