РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јунешко месо со палента 8+

Јунешкото месо е богато со железо. Полесно е за подготовка и мешање, доколку е мелено. При подготовка на било каков оброк со ваков тип на месо, во водата задолжително додадете и зеленчук и зачински билки. На овој начин ќе го направите јадењето похранливо за бебето.

Потребно:

  • 30гр јунешко месо
  • Половина морков
  • Чери домат (едно парче)
  • Парче свежа пиперка
  • Едно гранче магдонос
  • Една и пол лажица палента

Подготовка: Јунешкото месо, заедно со зеленчукот добро сварете ги. Кога ќе бидат готови, излупете ја лушпата од пиперката и се заедно измиксирајте. Палентата претходно сварете ја и потоа измешајте ја со смесата од месо и зеленчук. На сето тоа, додадете ½ чаена лажичка маслиново масло. Со оглед дека месото се варело со зеленчук и зачински билки по ваш избор, нема потреба од додавање на други зачини. Доколку кашичката ви е прегуста, додадете од супата, односно водата во која се вареле месото и зеленчукот. Со додавање на малку сол во овој оброк може да уживаат и повозраните!