РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од печен морков и спанаќ

Оваа кашичка бебињата може да ја консумираат веќе по завршување на осмиот месец. Печениот зеленчук и дава на кашичката за бебето, посебен вкус.

Потребно:

  • Два моркова (средна големина)
  • Две полни шаки свеж спанаќ
  • Млеко или вода, по потреба

Подготовка:

Исечкајте ги морковите на тенки ленти или кругови, па заедно со спанаќот ставете ги во алуминиумска фолија. Ставете ги во сад за печење на 190 степени Целзиусови. Оставете ги да се печат околу 30 минути или додека морковот не омекне. Потоа изблендирајте ги до саканата густина и додадете млеко или провриена ладна вода, доколку е потребно.