РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ:  Кашичка од зелка и месо

Овој рецепт за бебешка кашичка е прилагоден за оние деца кои може да ја јадат секоја намирница од која се состои оброкот, односно веќе им се внесени во исхраната.

Потребно:

  • Една четвртина свежа зелка
  • Еден морков
  • 50-70гр пилешко бело месо
  • Магдонос

Подготовка: Во малку вода динствувајте го белото месо, исечено на ситни коцки. Кога месото е на половина готово, додадете ја зелката исечена на поситни парчиња, морков исчекан на кругчиња и малку свеж магдонос. Се заедно варете додека сите состојки убаво не омекнат, на тивок оган со додавање на вода по потреба. За помало бебе, месото може да се избленидра, а останатиот зеленчук да се изгмечи со вилушка.