РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со пудинг и вишни

Рецептот за овој десерт сигурно е испишан во тетратките со рецепти на вашите баби, но сте го заборавиле. Уживајте во сочниот вкус и арома.

Потребно:

  • 2 јајца
  • 120гр брашно
  • 50мл масло
  • 2 лажици шеќер
  • 100мл јогурт
  • 50гр суво грозје
  • 100гр вишни
  • 300мл млеко
  • 1 пудинг од ванила
  • ½ прашок за печиво

Подготовка: Сварете го пудингот во млекото со една лажица шеќер (по желба може да додадете и повеќе) и малку оладете го. Изматете ги јајцата со една лажица шеќер, па додадете го брашното со прашокот за печиво. Потоа додадете го маслото, јогуртот и сувото грозје. Се изедначете. Тавчето премачкајте го со масло и ставете го тестото. Пудингот ставете во кеса за замрзнување и отворете мало дупче, па ишарајте по тестото правејќи коцки. Во секоја коцка ставете овошје (наместо вишни, може да изберете по ваш вкус). Печете околу 35-40 минути на 200 степени.