РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колачиња од банана

Брз, здрав и вкусен рецепт кој децата ќе го обожаваат!

Потребно:

  • 2 зрели банани
  • 2 шолји готова овесна каша
  • Половина шолја путер од кикирики

Подготовка: Загрејте ја рерната на 175 степени. Во сад изгмечете ги бананите со вилушка, додадете ги овесните снегулки и путерот од кикирики и се заедно добро соединете. Со лажичка вадете по малку од смесата и редете ги во тава преходно обложена со хартија за печење. Печете ги 15 минути или додека колачите не добијат светло кафена боја и не станат цврсти.