дома тагови колачиња

Ознака: колачиња

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи пиварки

Потребно: 300мл пиво 600мл масло 2 кесички прашок за печиво 800-900гр брашно За сирупот: 600гр шеќер 300мл вода 2 кесички ванилин шеќер Уште и : Ореви Кокос Подготовка: Во сад измешајте ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави празнични колачиња

Потребно: 1 шолја путер од кикирики ½ шолја путер ½ шолја кафеав шеќер 1 лажичка ванила 2 јајца 1-2 изгмечени банани 1 ½ шолја брашно 1 ½ овесни снегулки 1 лажица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медењаци кои ќе ве вратат во детството

Потребно: 3 јајца 200гр мед 500гр црно брашно 200гр шеќер 2 лажички сода бикарбона 3 лажици кисела павлака Малку цимет 125гр путер Подготовка: Сите состојки замесете ги во компактно тесто и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи колачиња со кокос

Потребно: 250гр путер 100гр шеќер 200гр кокос 500гр брашно 2 јајца Половина кесичка прашок за печиво 100мл млеко Подготовка: Сите наведени состојки замесете ги. Тестото ставете го во фолија и оставете да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најубави новогодишни колачи (4)

Потребно: 150гр мелени бисквити 1 лажица рум 4 лажици шеќер во прав 1 ванилин шеќер 100гр мелени бадеми 100мл млеко За украсување: 50гр кокос Подготовка: Бисквитите ставете ги во подлабок сад, па додадете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најубави новогодишни колачи (3)

Потребно: 300гр брашно 180гр маргарин или путер 1 лимон (сок од 1 лимон) 10гр ванилин шеќер 100гр шеќер ½ лажичка цимет Шеќер во прав Подготовка: Во еден сад ставете го брашното, со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусни празнични колачи (1)

Потребно: 250гр брашно 75гр шеќер 150гр путер 80гр мелени бадеми 1 јајце Малку сол 50гр џем од кајсии 1 лажичка рум Подготовка: Измешајте ги брашното, шеќерот, путерот, мелените бадеми, јајцето, солта и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави новогодишни колачиња

Потребно: 300гр оризово брашно 2 јајца 100гр стопен путер 2 лажици мед 1 прашок за печиво 100гр замрзнати вишни Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го брашното. Истопениот путер додадете го во смесата....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колачиња од банана

Потребно: 2 зрели банани 2 шолји готова овесна каша Половина шолја путер од кикирики Подготовка: Загрејте ја рерната на 175 степени. Во сад изгмечете ги бананите со вилушка, додадете ги овесните снегулки...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: