РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаст колач со лимон, без печење

Лесен кремаст колач кој не мора да се пече, а е толку едноставен и вкусен што ќе посакате да го правите што почесто. Лимонот дава кисел вкус, а филот се прави со крем сирење и шлаг.

Потребно:

  • 340 гр бисквити, за кората
  • 40 гр путер, стопен
  • 500 мл слатка павлака
  • 30 гр шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер
  • 230 гр крем сирење, омекнато
  • 400 мл засладено кондензирано млеко
  • 60 мл сок од лимон

Подготовка: Бисквитите изблендирајте ги, па измешајте ги со путерот. Кога убаво ќе ги измешате, притиснете на дното и страните на огноотпорниот сад. Во поголем сад изматете ја слатката павлака додека не почне да се згуснува. Додадете шеќер во прав и ванилин шеќер, па матете со миксер додека смесата не стане цврста. Во друг поголем сад изматете го крем сирењето, кондензираното млеко и сокот од лимон додека не се соединат. Потоа измешајте ја смесата со половина од шлагот и со лажица распоредете по подготвената кора. Врз тоа размачкајте го преостанатиот шлаг и украсете со исечен лимон. Оставете го во фрижидер најмалку 4 часа. Добар апетит!