РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летни лазањи со зеленчук

Ова е рецепт за кремасти лазањи кои се еднакво вкусни како и оние со месо. Нема ниту да забележите дека нема месо и ќе уживате во вкусот на зеленчукот.

Потребно:

 • 500гр лазањи
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 1 тиквица
 • 2 пиперки
 • 2 домата
 • ½ модар патлиџан
 • Сол
 • Црн пипер

За бешамел сосот:

 • 700мл млеко
 • 3 лажици брашно
 • 200гр пармезан
 • Малку масло

И уште:

 • 200гр кашкавал
 • 250гр моцарела

Подготовка: Зеленчукот исечете го на коцки. На малку масло пропржете го кромидот, па додадете го останатиот зеленчук. Зачинете по вкус и динствувајте на средна температура околу 20 минути со повремено мешање. Во друго тавче ставете масло, па кога ќе се загрее додадете го брашното и пржете додека не добие златна боја. Тргнете го од оган и додавајте по малку млеко мешајќи да не останат грутчиња. Вратете на рингла и мешајте додека сосот не згусне. Додадете малку сол, а потоа и пармезанот. На дното од огноотпорниот сад ставете еден ред лазањи, потоа зеленчукот, бешамел, па пак кори лазањи. Постапката повторувајте ја додека имате материјал. Последниот ред треба да биде тестенина, а потоа врз неа ставете ги ренданиот кашкавал и моцарела. Рерната загрејте ја на 180 степени, садот покријте го со алуминиумска фолија и печете половина час. Тргнете ја фолијата и печете уште 15 минути. Добар апетит!