РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печена туна и макарони

Уште еден брз рецепт, со помош на кој на масата ќе имате прекрасен и хранлив ручек за само половина час. Децата сакаат макарони, така што овој оброк нема да биде уживање само за нив, туку и за целото семејство.Количината може да ја менувате според бројот на лица за кои го подготвувате овој рецепт.

Потребно:

  • 1 конзерва туна
  • 400гр домати исечкани на тенки кришки
  • 1 мала тиквичка (рендана или на коцки)
  • 1 главица кромид (исечкана)
  • Половина црвена пиперка (исечена на коцки)
  • Половина жолта пиперка (исечена на коцки)
  • 1 чешне лук (иситнето)
  • 100гр макарони
  • 1 лажица маслиново масло
  • Малку рендан кашкавал

Подготовка: Кромидот и лукот се пропржуваат на маслиново масло, се додава остантиот зеленчук и се динствува уште 15 минути. За тоа време се варат макароните, се цедат и се мешаат со туната и зеленчукот. Целата мешавина се става во огноотпорен сад, се наросува со кашкавал и се става во рерна да се запече уште 15 минути.