РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквици со пилешко

Едноставен и превкусен летен оброк за целото семејството.

Потребно:

  • 1 кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • 4-5 тиквици
  • 3 парчиња пилешко филе
  • 2дл кисела павлака
  • Црвен пипер
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: На масло пропржете го исчеканиот кромид, додадете го лукот. Тиквиците измијте ги, исечете ги по должина и издлабете ги. Издлабениот дел ситно исечкајте го и ставете ги во кромидот што се пржи. Пилешкото месо посебно сварете го, исечете го на коцки и додадете го во смесата. Се заедно динствувајте додека не испари водата, па додадете црвен пипер и зачините. Полнете ги тиквиците со оваа смеса, наредете ги во огноотпорен сад. Кога ќе бидат речиси готови, прелијте ги со кисела павлака и вратете ги во рерна да се запечат.