РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Попај плескавици

Овој рецепт е одличен избор кога станува збор за пребирливи деца кои одбиват да внесуваат доволно ззеленчук во секојдневната исхрана. Количината наведена во рецептот е доволна за четири лица.

Потребно:

  • 500гр мелено јунешко месо
  • Едно парче леб, убаво иситнето, без кората
  • Две лажици млеко
  • Една помала главица кромид
  • 15гр путер
  • 150гр спанаќ, може одмрзнат и исцеден, но може и свеж
  • Едно чешне лук, ситно исечкано
  • Сол и бибер по желба

За комплетно доживување, користете и лепињи и прилог во хамбургерот, како во кисоците за овој тип на храна.

Подготовка: Во сад ситно иситнете го лебот, прелијте го со млеко, добро измешајте да се добие изедначена смеса. Кромидот ситно исечкан пропржете го на путер, додека да омекне. Оставете малку да се олади. Во поголем сад ставете ги сите состојки, вклучувајќи го и млекото со лебот, пржениот кромид и се добро измешајте. Не користете миксер, туку направете го тоа рачно зза да се зачува текстурата на намирниците. Од добиената маса направете осум помали, или четири поголеми плескавици. АКо имате време оставете ги плескавиците да отстојат во фрижидер еден час. Испржете ги во тавче и сервирајте ги со омилените додатоци на детето и на целото семејство.