РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шејк виножито

Комбинацијата на овошје и млеко е одличен избор за подготовка на детски шејк, како предлог за роденденски прослави и забави.

Потребно (за 2 чаши):

  • 1 шака смрзнати боровници
  • 1 шака смрзнати малини
  • Половина зрело манго
  • 1 киви
  • 2 зрели банани (смрзнати и исечкани)
  • 2 лажички мед
  • 2 шолји млеко

Подготовка: Измиксирајте ги боровниците со половина банана, половина лажичка мед и малку млеко, па смесата истурете ја на дното од теглите каде ќе го сервирате напитокот за децата. Може да користите и чаши. Потоа измиксирајте ги малините со уште половината банана, малку мед и млеко, па истурете ја смесата врз претходната. Повторете го истото со мангото, па кивито, и така слоевито ставајте од различните смеси.

СОВЕТ: За слоевите да бидат поубави и правилни, потребно е овошјето да биде замрзнато и да се додава по малку млеко. Но, за децата сепак најдобро е да бидат смесите поретки и не толку замрзнати… Или направете ги однапред и оставете ги малку да се стопат.