РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сладолед од бобинки

Домашен сладолед од бобинки, кој хит на социјалните мрежи.

Потребно:

  • 250 бобинки по ваш избор
  • 250 мл полномасно кокосово млеко
  • 80 гр свежи урми без семки

Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер или сецко и убаво измешајте да се соединат во кремаста, мазна смеса. Префрлете го во сад со капак и ставете го во замрзнувач. На секои половина час до 45 минути се вади и се меша со рачен миксер, додека смесата не биде толку замрзната што повеќе не може да се меша. Добар апетит!