РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегански бургер

Една интересна и вкусна варијанта за здрав оброк и за деца и за возрасни.

Потребно:

  • ½ шолја булгур
  • 1 шолја вода
  • 400гр варен грав
  • ½ шолја рендан кашкавал
  • ½ шолја рендан морков
  • ½ лажичка сол
  • Лук по желба
  • 1 лажица масло

Потребно: Булгурот ставете го вода, загрејте го до вриење и оставете го да врие 10 минути. Оладете го булгурот откако ќе се свари. Сомелете го сварениот грав. Во гравот додадете го булгурот, кашквалот, морковот и зачините и се заедно измиксирајте во блендер. Од смесата формирајте плескаваци. Загрејте го маслото и пржете ги бургерите или можете да ги печете во тавче обложено со хартија за печење на 180 степени. Сервирајте со сите сакани состојки за хамбургер. Добар апетит!