РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вкусен ручек готов за 45 минути

Има ли поубава и повкусна комбинација од бело месо и компир? Ова е рецепт што ќе го обожавате, а во оброкот ќе уживате за половина час.

Потребно:

  • 400гр пилешко бело месо
  • 600гр компир
  • 1 лажица масло
  • Сол
  • Бибер
  • 200мл павлака за готвење
  • 1 јајце

Подготовка: Месото исечете го на помали парчиња, посолете и побиберете. Компирот исечкај го на коцки и ставете го во огноотпорен сад. Додадете го маслото и по желба уште сол и бибер. Измешајте убаво и додадете го месото. Покријте со алуминиумска фолија и печете 30 минути на 200 степени. Павлаката, јајцето и зачините по желба, измешајте ги и прелијте ги врз компирот и месото. Печете уште 15 минути.